Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Horolezectvo

ihla-v-ostrve

 

Okolie Popradského plesa poskytuje naozaj pestrú paletu možností horolezeckých výstupov. Volia veža, Žabí kôň, Ošarpance či platne na Ostrvu patria k najobľúbenejším lezeckým terénom.

Trochu ďalej sú platne na Východný štít nad Železnou bránou, steny a piliere na Ganek a Rumanov štít z Rumanovej dolinky. Extrémy čakajú v Galérii Ganku, ktorá je pre zdatnejších tiež dobre prístupná z Popradského plesa. Trochu zabudnuté sú platne na Mengusovskú vežičku nad Hincovým plesom. 

 

 

 

 

 

Zlomisková dolina

Zlomisková dolina je významnou severovýchodnou odnožou Mengusovskej doliny. Patrí medzi najväčšie turisticky nesprístupnené doliny, pomerne často ju však navštevujú horolezci, lebo práve v tejto doline sa nachádza niekoľko klasických tatranských výstupov - napríklad na Ošarpance, Vysokú, Zlobivú, Ganek či Dračí štít. Okrem toho sedlo Východná Železná brána (2 255 m), ktoré leží v závere doliny, ponúka jeden z najlepších prechodov z južnej strany Tatier na severnú, na Popradské pleso cez Zlomiskovú dolinu a sedlo do Kačacej doliny, k ďalším vychýreným tatranským lezeckým terénom. Aj preto sú práve horolezci najčastejšími návštevníkmi doliny.

galerka-stanislawski

 

 

Ľadopády

Mengusovská dolina :

Ostrva-Filmársky žľab, Ostrva-Z stena, Ľadopád v Patrii, Vyšné Baštové sedlo, Kôpky

6